Според бившата футболна звезда новият ръководител на БФС-Кърджали трябва да обича футбола и да е играл на професионално ниво
Алекбер Беркер Камбер е роден на 21 февруари 1965 година в Кърджали. Женен е и има две дъщери. С изключение на вратар е играл в почти всички постове. Най-комфортно обаче се е чувствал в средата на терена. Това, което го отличаваше от другите на терена бе невероятният му поглед към играта и въобще футболният му интелект. Камбер започва футболната си кариера през далечната 1977 година в юношеския тим на „Арда” Кърджали, 4 години по-късно преминава в пловдивския Марица, където се подвизава близо 3 години. В периода 1982-1990 година играе за „Арда”, който тогава е участник във „Б” група. След 1990 година следва дългогодишна кариера в Турция. Там преминава през отборите на Чорлуспор, Гебзеспор, Гиресунспор и Текирдааспор. През 2001 година слага край на професионалната си кариера и се захваща с треньорския занаят. Първоначално поема вторият тим на Чорлуспор, води закратко и Силивриспор. През 2003 година се завръща в Кърджали и започва да води и играе за новосформирания „Арда 1924” и целите са влизане във „В” група. Нещата обаче не се получават и в крайното класиране отборът на Альоша Синабов остава зад другата „Арда”, който в момента се подвизава в Югоизточната „В” група. След края на този сезон мъжкият отбор се разпада, а Камбер поема отново към южната ни съседка. Оттогава насам той води Люлебургазспор, Кешанспор и Чорлу Санайиспор.
– Здравейте, къде ви намираме в момента?
– В Чорлу(Турция) съм. С още четирима приятели основахме частен клуб „Чорлугенчликспор”. Занимавам се изцяло с този клуб.
– След 8-годишна кариера в мъжкия тим на Арда преминахте в Турция. Какво ще кажете за кариерата ви в Южната ни съседка. Кое беше най-голямото ви отличие?
– В турските първенства имам над 300 двубоя и над 150 попадения. С „Чорлуспор” станах два пъти шампион на трета дивизия през 1993/1994 и 1997/1998 и един път шампион с Гиресунспор отново за тази група през 1996/1997. Имам общо 115 гола с професионалния отбор на „Чорлуспор”. С „Гебзеспор” стигнах до осминафинал за Купата на Турция. Иначе като отличия мога да посоча, че бях избран за спортист номер 1 на Текирдаа за 1993 година. През същата тази година и следващата 1994 година бях избран за най-добър футболист на регион Тракия. Треньорската си кариера започнах в детско-юношеската школа на „Чорлуспор”. С дублиращия отбор записах най-доброто представяне от създаването на клуба. С изключение на миналата година всички клубове, които съм тренирал завършиха на първо място в първенствата.
– През 2003 година се завърнахте в Кърджали за да се състезавате за местния „Арда 1924”. Кои бяха мотивите ви да играете отново в Кърджали?
– С Альоша Синабов основахме „Арда-1924”. През втория си сезон записахме само два равни двбуоя и добихме право да се състезаваме в Югоизточната „В” група.
– В този тим на Арда се състезаваха доста добри и опитни футболисти, но не успяхте да се класирате за „В“ група и отборът се разпадна. На какво отдавате това?
– Аз, г-н Синабов и футболистите бяхме готови за борба, но понякога обстоятелствата надделяват над чувствата. Причината „Арда 1924” да се оттегли бе и липсата на техническа база.
– Как виждате развитието на футбола в Кърджали. В момента имаме представител в Югоизточната „В“ група. Според Вас възможно ли е да наблюдаваме кърджалийски тим в по-горен ешелон?
– В сравнение с предишните години отборът на „Арда” се представя значително по-добре през този сезон. Оценка не мога да има дам, но им пожелавам от сърце успех.
– В Турция инвестираха много във футбола. При нас за съжаление все още базите на повечето от клубовете ни са в окаяно състояние. Какво трябва да се направи за да се вдигне нивото на футбола?
– В Турция определено има много напредък в тази посока. Базите се строят от държавата, има и хиляди мини игрища на частни начала. Защо това не става в България не знам. Когато бях в „Арда 1924” имахме голям интерес към стадион „Горубсо”, но обстоятелствата надделяха над чувствата и ентусиазма.
– Ще застанете ли някой ден на кормилото на кърджалийски тим?
– Като човек израснал и влюбен в Кърджали, винаги съм готов да помагам за развитието на кърджалийския футбол.
– В края на миналата година загубихме Генчо Иванов – човек, който кипеше за футбола. Очаква се от БФС да назначат нов ръководител. Какви качества трябва да притежава той, за да вдигне нивото на най-популярния спорт?
– Загубата на Бате Генчо е огромна загуба за кърджалийския футбол. Искрени съболезнования на семейството му и спортната общественост на града. Новият ръководител на първо място трябва да обича футбола, в същото време трябва да разбира от този спорт. Той трябва да бъде всеотдаен и разбира се, по предпочитане да е играл футбол на професионални начала. Животът изисква, това което не си вложил труд в нещо, не можеш да го цениш и развиеш.
– Идвате ли често в Кърджали? Скоро гледахте ли двубой на кърджалийски отбор?
– Последните 2-3 години рядко идвам в Кърджали, защото животът ми е обсебен от две принцеси(двете му дъщери). Това е и другата ми любов освен футбола.
– Какво ще пожелаете на кърджалийци?
– Пожелавам на всички кърджалийци успешна, мирна и пълна с радости 2011 година. Поздравления и на Вас, и на вашия вестник, благодаря за вниманието.
Интервю на Мехмед МЕХМЕД