Грандиозно шоу за „Даскеер” 2011 представиха славейковци

Церемонията по връчване на Десетите юбилейни годишни награди за учители „Даскеер” 2011 надмина всички очаквания за пищност, тържественост и ученическа креативност. Повече от два часа продължи шоупрограмата, включваща в себе си сериозни моменти и зашеметяващи скечове. В амбицията си да надминат по помпозност, иновативност и оригиналност предишните издания на наградите „Даскеер”, учениците от Ученическия парламент при СОУ „П. Р. Славейков” всъщност успяха да надминат себе си.

Още на входа на Дома на културата зрителите останаха приятно изненадани от възможността да запечатат тържествеността на момента, поставяйки лицата си на специално изработената от художника Недим Мустафа картина, достойна дори за американските „Оскар”-и. Червената пътека и готовите за действие фотографи допълниха ефекта на картината.

Със силни думи, посветени на родината и мястото в нея на 1600-те славейковци, започна тържеството. Появилите се след малко водещи Симона Димитрова и Стоян Киряков предизвикаха истински фурор – вечерната рокла на младата дама и фракът на чаровния деветокласник загатнаха, че вечерта ще премине под знака на висшата класа.

Директорът Милко Багдасаров сподели с вълнение, че в училището се честват много дати, че славейковци участват в градски тържества, че не пропускат събитията от празничния си календар, но най-уникалната проява се явява връчването на наградите „Даскеер”.

Първата част на шоуто премина като един учебен ден – седем учебни часа с междучасия. Славейковци стартираха с математиката, като в края на интересния час с празни тетрадки за смятане на ум и търсене на задачите под ъгъл 33 градуса и 5 десети обявиха победителя в категория „Математика и информатика” – г-жа Елена Коченджиева. По подобен зевзешки начин протече и втория час – по география. Седмокласникът Онур се превърна в изненадата на вечерта за своите преподаватели, неподозирали до момента комичния му талант под сериозната външност. В специално донесената книга с наредби „учителката” Маринела прочете името на победителя в категория „География, история и философия” – г-жа Милка Белева. Третият час бе посветен на изобразителното изкуство. Оказа се, че Мона Лиза е луд фен на АС/ДС и че всеки може да интерпретира изкуството през своя собствен мироглед. Победителят в категория „Изкуства” се оказа художникът Георги Шишков, който сподели, че това е седмият му „Даскеер”, но вълнението е неописуемо като при първия.

В часа по български език и литература някои от учениците показаха забележителни умения да помнят наизуст класически стихотворения в съвременен вариант, докато по-ученолюбивите си държаха главите и запушваха ушите от възмущение. Разборът на изреченията обаче няма как да ги затрудни, когато имат такива невероятни преподаватели, сред които и победителката в категория „Български език и литература” – г-жа Тонка Хаджинакова.

За излъчване на фаворита от обединение „Биология, химия и физика” славейковци използваха час по биология, в който си говореха за дихателната система. Оказа се, че носът е най-нечувствителният орган в човешкия организъм, защото „мама води цял живот тате за носа, но той нищо не усеща”. ДНК било Дом на културата, а всички необходими витамини човек си набавя от близката аптека. Така със закачки се стигна до обявяване на победителя – биоложката Димитрина Банева.

Следващият учебен час бе посветен на английския. Това е езикът, който най-сериозно се изучава в СОУ „Петко Рачов Славейков”. На практика всички езикови паралелки в училището са с първи език английски. Изключително сериозно се налага мнението, че школото се превръща в английска езикова гимназия. Скороговорката с швейцарските часовници е трудна за мнозина, но класът на сцената се справи блестящо, точно преди да бъде обявена победителката в категория „Чужди езици” – английскоговорящата Елена Йосифова.

Последният учебен час бе отреден на физическата култура и спорта. Мажоретки и волейболисти показаха своите умения на сцената, а две разглезени ученички обявиха победителя в категорията – доайена на физкултурата Георги Христов.

В междучасията звучаха песни, публиката се наслади на танци, а денят започна и завърши с второкласниците Рени и Мариян и техните сладки гласчета, с които бие звънецът в училището – „Уважаеми учители и ученици, поредният приятен ден в СОУ „Петко Рачов Славейков” завърши!”.

Втората част на церемонията бе посветена на награждаването на дванадесетокласниците. Вече четвърта поредна година учителите номинират най-добрите сред бъдещите абитуриенти в съответната област и обявяват призьорите именно по време на „Даскеер”-ите.

Третата част бе най-тържествена и включваше връчването на специалните и най-желани от педагозите награди. За най-секси учител бе обявена изключително въздействащата със своя чар и харизма Нигяр Билгин, преподавател по английски език. Обявяването на наградата й стана след кратко видео, наречено „Без зъби”, в което първокласници разясняваха своето определение за „най-секси”. Водещите обясниха отношението на славейковските ученици към тази награда, а именно – дълбокия смисъл, който те влагат, гледайки на преподавателите си като съвкупност от знания, професионализъм и естетически вкус.

Наградата за най-деен учител за поредна година бе присъдена на неуморимия Димитър Димов. За най-добър начален учител бе определена Румяна Петрова, която не можа да скрие сълзите от вълнение. В категория „Любим учител” статуетката и аплодисментите заслужено получи младият географик Венелин Башев. За цялостен принос към дейността на Ученическия парламент статуетки отнесоха екипа педагогически съветници Нешка Шопова, Веска Николова, психолога Добрина Стойчева и компютърния специалист Гроздан Грозев.

Нововъведените награди „Учител шампион” и „Учител за пример” се оказаха най-любопитни и бяха обявени по интересен начин. За победителя в шампионската категория специално включване направи Христина Петкова, която в момента е на едногодишно обучение в САЩ със спечелена стипендия. За нея бе чест и удоволствие отвъд океана да обяви името на преподавателя с най-много лични и професионални успехи, чиито ученици печелят призове на различни нива – математикът Вълчо Милчев.

Сълзи от умиление предизвика обявяването на наградата „Учител за пример” – бивши ученици и настоящи колеги в предварително заснети интервюта описаха преподавателката, която с усмивка на лице, благо поведение и строг поглед успява да накара учениците да присъстват в часа, да бъдат полезни на себе си и училището си, да се влюбят в предмета „История” – г-жа Галина Стефанова.

Две песни с авторски текстове прозвучаха по време на спектакъла. „Сърцатите учителки” Екатерина Бакърджиева и Нешка Шопова, с помощта на малките си ученици, изпяха песента на Шакира „Уака Уака” с български текст, написан специално за случая от преподавателката в начален курс Катя Бакърджиева. На края на тържеството славейковци изпяха и новия /трети по ред/ химн на училището, написан от учителката по български език и многократен носител на „Даскеер” Тонка Хаджинакова.