Перперикон струва 34 023 лева !?

Светилището Перперикон струва колкото един „Мерцедес“ S класа. И то втора ръка. Стойността, на която е оценен по данъчна ставка Перперикон, е общо 34 023 лв. за двата имота, на които се намира. Толкова е данъчната оценка на светилището, което зае второ място в кампанията на в. „Стандарт“ „Чудесата на България“. За това алармираха Събина Сюлюкчиева и Надежда Цветкова от Община Кърджали. Те участваха в работна среща, организирана от „Стандарт“, за консултация по проектите, с които кметства и областни управи ще кандидатстват пред вицепремиера Симеон Дянков за финансиране. 10 млн. лв. за десетте топчудеса на България обеща министър Дянков. Условието е парите да са за конкретни проекти, които може да се реализират до края на годината.

„Стандарт“ събра днес кметове и експерти от министерствата на културата, икономиката и регионалното развитие, за да помогне на местната власт максимално бързо да подготви идеите си.

Масово кметове и експерти от областите победители в класацията „Чудесата на България“ обявиха за абсурдно изискването археологическите светини да имат данъчна оценка. „Може ли да има данъчна оценка един безценен паметник от миналото ни“, питаха те. И призоваха Министерството на културата за спешни промени в закона, с които изискването за данъчна оценка да отпадне.

„В момента, за да се издаде акт за собственост, е нужно скициране на обекта, описание и данъчна оценка. Перперикон се намира в два имота – единият е записан на стойност 1279 лв., а другият – 32 744 лв., като това включва не само терена, но и самия обект“, обясниха експертите от Кърджали. Имотът, оценен за 1279 лв., обхваща 19 328 кв.м, докато по-скъпият като стойност е 494 000 кв.м.

По време на срещата общините искаха експертно мнение за идеите си за реставрация и консервация на обектите от Топ 10. Първенецът Созопол има намерение да реставрира крепостната стена и входната порта на стария град. В Несебър пък ще реставрират известната църква „Св. архангели Гавраил и Михаил“. Шуменци помолиха за съдействие Министерството на културата, за да получат от НИПК по-бързо разрешение за реставрацията на 100 зъбера от стената на крепостта.