Местни превозвачи на ученици се оплакват от фиксираните ниски цени в транспортния сектор
Подходи за инвалиди и телефони за по-лесен достъп ще бъдат изградени в кърджалийската автогара „XXI век”, това съобщи за „Арда нюз” директорът Георги Георгиев. Измененията са наложителни, след като по-рано тази година депутатите гласуваха за промяна в Наредба № 33 и бяха включени задължителни изисквания към автогарите в страната, условията и реда за работа в тях. Въведените изменения трябва да бъдат изпълнени в срок до 2012 година.
„Стремим се да изпреварим срока. Надявам се до края на полугодието да бъдат поставени подходите и достъпните телефони”, бе категоричен Георгиев. Те ще бъдат изградени и в четирите входа на реконструираната през 2001 година автогара. Директорът сподели, че от тогава насам не е било съставено нито едно нарушение на автогарата. Тя е единствената в България, в която са назначени полицаи на щат, грижещи се за обществения ред в сградата.
Георги Георгиев, който е и управител на „Арпезос Бус” каза още, че в неговата фирма забраната за изпращането на багажи и пратки срещу заплащане строго се спазва. „Това правило вече е наложено. Багаж се приема единствено с пътник. При нас работят и кондуктори”, каза Георгие
Засега най-сериозен проблем пред местните фирми от транспортния бранш е превозът на ученици. В момента фиксираната цена на автобуси с над 22 седящи места, превозващи ученици за километър пробег е 1.50 лева, а за тези под 22 места тарифата е 1 лев. В унисон с това са и цените на горивата, като литър бензин А 98 струва 2.57 лева, а дизелът е 2.50 лева. Неизплатените задължения от Министерството на Финансите към транспортните фирми в размер на 65% е друг негатив за превозвачите. Общо 16 фирми в Община Кърджали превозват ученици, но почти всеки от тях недоволства от фиксираните ниски цени за километър пробег.
Мехмед МЕХМЕД