За участие в XXII Национална олимпиада по информационни технологии тази година трима ученици от възрастова група V – VII клас направиха персонална регистрация в сайта на олимпиадата.
На общинския кръг, проведен на 11 декември 2024 г., те представиха и защитиха своите идейни проекти и комисията ги допусна до областен кръг. Това беше начало на много работа след учебните часове и безсънни нощи в писане на код по проектите. Седмицата преди определената дата за областен кръг се работеше всеки ден от сутрин до късно през нощта. Преди явяването винаги имаше какво да се промени в кода, как да изглежда по-добре и още, и още…
На 6 март 2025 година в СУ „Отец Паисий“ гр. Кърджали се проведе областният кръг на XXII Националната олимпиада по информационни технологии. Теодора Богданова – Литова, директор на СУ “Отец Паисий“, гр. Кърджали училище – координатор на олимпиадата по информационни технологии – областен кръг, приветства участниците и даде думата на г-жа Емел Бабаева – старши експерт по математика в РУО – Кърджали. Тя поздрави участниците в олимпиадата, пожела им успех на защитата, представи и областната комисия г-жа Назифе Местан и г-жа Шермин Исмаил.
Средно училище „Васил Левски“ – Крумовград се представи с две разработки в направление “Mултимедийни проекти” с ръководител ст. учител по информатика и информационни технологии.
Проект с рег. № 61 „Санитарите в природата“, автори Мартин Асенов Календжиев от VIIв клас и Демир Орхан Хаджъисмаил от VIIа клас.
Мартин и Демир разказаха приказка за своите „прекрасни герои“ в мултимедийна презентация и уеб сайт. Мартин бе подготвил анимирана интерактивна мултимедийна презентация с меню, а Демир – атрактивен уеб сайт, който може да се види на адрес kartal.daskala.eu. Проектът бе наситен с авторски снимки, поставени в рубриката „Галерия“ под всеки вид лешояди. Снимки бяха любезно предоставени и от консултанта по проекта
д-р Волен Аркумарев, ръководител дейности в БДЗП (Българско дружество за защита на птиците). В мултимедийния си проект авторите представиха лешоядите в България – белоглав, египетски, черен и брадат. За всеки вид лешояди имаше основна информация и интересни факти. Любопитен факт бе, че първите три вида се срещат в Източните Родопи (в околностите на с. Студен кладенец и гр. Маджарово). За третия вид последната следа е от 1972 г. на територията на днешния Природен парк (ПП) „Сините камъни“ Сливен, където през месец май ще бъдат освободени брадати лешояди по програмата за реинтродукция на вида в страната. Комисията оцени проекта с 99 точки.
Проект с рег. № 62 „Авеню – моят магазин“, автор Адриан Радостинов Кайряков от VIIa клас.
Своята история Адриaн представи в уеб сайт с един личен разказ за новия им семеен магазин на тема „Авеню – моят магазин“ чрез целенасочено съчетание на класически дизайн, убедителни и атрактивни възможности, постигнати с програмиране на код на HTML5, CSS3, JavaScript.
Уеб сайта съдържа следните раздели: Начало, За магазина, Доставка, Стока (Храни, Напитки, За дома, Плодове и зеленчуци), Контакти, Галерия. Сайтът има за цел да покаже семейния хранителен магазин пред потенциални клиенти и бизнес партъори от града и региона. В малкия град има предимно магазини, които не са част от големи вериги хранителни магазини, семеен бизнес, но напоследък и в малките населени места започна строеж и на вериги магазини. Тези вериги магазини водят до намаляване на клиентитe в малките квартални семейни магазинчета. В отговор на това Адриaн реши да направя уеб сайт на техния семеен магазин. Сайтът е на интернет адрес avenue.daskala.eu/. Комисията оцени проекта с 98 точки.
Резултатите от участието на ученици от СУ „Васил Левски“ – Крумовград показват, че по информационни технологии отново сме сред най-добрите в област Кърджали.