МИГ Стамболово-Кърджали 54 е неправителствена организация, която в края на програмен период (2014-2020 г.) продължава да изпълнява Стратегията на Водено от общностите местно развитие (СВОМР) на територията на община Стамболово и 54 населени места на община Кърджали. В СВОМР са включени дейности, съобразно регионалните особености и нуждите на местното население. Те са свързани с подобряване на конкурентоспособността в селското стопанство, стимулиране включването на предприемачите в неземеделските дейности в местната икономика, подобряване на инфраструктурата, околната среда, интеграцията в училищата и условията на живот на местното население, Това дава възможност да се задоволят поредицата регистрирани обществени потребности с цел съхраняване и популяризиране на местната идентичност. Прилагането на подхода ВОМР води до подобряване на взаимодействието между местната власт, неправителствените организации и бизнеса чрез прилагането на редица добри практики, които подобряват социално-икономическата среда и качеството на живот на местната общност. Една от най-успешно прилаганите подмерки е 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“. Тя има за цел да повиши конкурентоспособността на регионалното земеделие, както и преструктурирането и модернизирането на земеделските стопанства. По тази подмярка се финансират дейности внедряващи нови продукти, процеси и технологии. Подкрепя се и се подобрява енергийната ефективност в земеделските стопанства, условията на труд, на хигиенните, ветеринарните, фитосанитарните, екологичните и други условия на производство и други важни за земеделските производители дейности. До момента са реализирани по подмярката следните проекти:
1. „Закупуване на земеделска техника“ с бенефициент – Делчо Железанов Живаков. Земеделската техника бе необходима за модернизация на биологичното стопанство, намиращо се в село Голям извор на община Стамболово.
По проекта беше закупен трактор, сеялка за летни култури, пролетна сеялка и навесна дискова брана. Стойността на одобрената и изплатена безвъзмездна финансова помощ бе в размер на 63 900 лв. Използването на нова техника, повиши енергоосигуреността на стопанството, осигури опазване на околната среда и създаде възможности за отглеждане на земеделските култури по биологичен път.
2.Друг проект по мярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ бе с бенефициент ЕТ „ЧЗП – ГЮНЕР СЕРБЕСТ“. По проекта беше закупен отново трактор, който е оборудван и с ремарке. Одобрените за финансиране разходи са на стойност – 190 033,34 лв. от които одобрената и изплатена безвъзмездна финансова помощ е в размер на – 95 016,67 лв.
По проектното предложение е закупено земеделска техника – трактор и саморазтоварващо се ремарке, които са необходими за стопанството локализирано в с.Силен, община Стамболово, област Хасково. Техниката вече се използва както за обработка на биологични площи, така и за прибиране и извозване на земеделската продукция. Направените инвестиции подобриха материалните активи в стопанството и допринесоха за повишаване конкурентоспособността и повишаване качеството на селскостопанските услуги.
1„Закупуване на земеделска техника“ с бенефициент – Назмие Рамадан Мустафа, бе реализиран по подмярка 4.1.2 „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“. Стойността на одобрената и изплатена безвъзмездна финансова помощ бе в размер на 32 760 лв.
По проекта бе закупен трактор, необходим за земеделското стопанство, намиращо се в село Малък извор, община Стамболово, област Хасково. Основната цел на този проект бе да се повиши устойчивостта и конкурентоспособността на земеделското стопанство чрез подобряване на материалните активи на стопанството, а именно закупуване на земеделска техника за неговите нужди. Реализацията на проекта доведе до изпълнението на проектната цел.
Следваща най-успешна прилагана мярка е подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“. Тя има за цел да подпомага инвестициите в неземеделските дейности, които са насочени към развитие на конкурентоспособността на селските райони и създаване на заетост.
1.Проектът на тема: “Закупуване на строителна машина – багер с машина мотокар“, с бенефициент – „МИРЕЛ 13“ ЕООД осигури закупуването на мини багер. Стойността на одобрената и изплатена безвъзмездна финансова помощ бе в размер на – 55 006,88 лв. Инвестиционното намерение се реализира в с. Мост, община Кърджали, област Кърджали.
Закупеният мини багер вече се използва за извършване на строителни дейности. Реализирането на планираната проектна инвестиция подобри конкурентоспособността на предприятието и обнови неговата материална база. Това осигури условия за подобряване качеството на предлаганите услуги от страна на фирма „МИРЕЛ 13“ ЕООД и гарантира устойчива заетост на нейния персонал.
2.По подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ бе финансиран и проект “Закупуване на строителна машина – багер с кабина и мотокар“, с Бенефициент „СТРОМ ТЕХ“ ЕООД. Стойността на одобрената безвъзмездна финансова помощ бе в размер на 15 625 лв. По този начин се обнови машинния парк на фирмата, необходим за извършване на строителни дейности.
Инвестиционното намерение бе реализирано в с. Мост, община Кърджали, област Кърджали. С реализацията на проекта кандидатът постигна от една страна по-високо качество на предлаганите услуги, както и подобри в известна степен конкурентоспособността на дружеството.
3.Друг проект по подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ бе проекта „Закупуване на строителна машина“ с бенефициент „ЕФЕ СЕРВИЗ“ ЕООД. По проекта беше закупен мини багер. Стойността на одобрената и изплатена безвъзмездна финансова помощ бе в размер на 55 006,88 лв.
Инвестицията доведе до подобряване на условията на труд, както и повишаване конкурентоспособността на фирмата. Инвестиционното предложение бе реализирано в село Мост, община Кърджали, област Кърджали. Основната цел на инвеститора бе да разнообрази и подобри качеството на предлаганите услуги.
4.Проектът „Оборудване на цех за разкриване и шиене в „ГМ21-Текстил“ е един от големите проекти изпълнени по подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“. Бенефициентът „ГМ 21 – ТЕКСТИЛ“ ЕООД закупи оборудване на цех за разкрояване и шиене на трикотажни изделия. Стойността на одобрената и изплатена безвъзмездна финансова помощ бе в размер на – 219 560,25 лв.
По проекта е закупен подвижен робот за кроене, който е комплектован с настилачна количка за еднопосочно настилане и настилачни маси – 10 броя. За шиене на част от разкроените материали са доставени и специализирани и универсални шевни машини, на които се изпълнява определени операции като трииглова петконечна плоска покривна машина – биетарка – 2 броя, трииглова петконечна плоска покривна машина – универсален тип – 6 броя и едноиглова права машина за двуконечен затворен грайферен бодов ред подклас 301 – 5 броя.
С доставените машини е оборудван цех на фирмата в с.Широко поле, като са разкрити четиринадесет нови работни места. Използването на подвижен робот за кроене, доведе до пълна автоматизация на този процес, респективно до чувствително повишаване производителността на труда във фирмата.
След доставката на новото оборудване бяха предприети стъпки за привличане на нови потребители и получаване на поръчки за разкрояване, които до този момент са извършвани извън територията на МИГ.
Извършената инвестиция доведе до подобряване на конкурентоспособността на предприятието, тъй като съществуващото микро предприятие вече отговаря на съвременните изисквания за предлагане на този вид услуги, гарантира високо качество в областта на разкрояването и осигурява устойчива заетост на персонала.
5.Друг одобрен и отчетен проектът е на бенефициентът „КРИСТАМАРИ ЕООД „ за “Доставка на строителна механизация“ е един от големите проекти изпълнени по подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“.“ Проектното предложение е насочено към доставка на строителни машини за извършване на земни работи на територията на МИГ. По проекта са закупени три броя универсални по своя характер строителни машини – Комбиниран багер – товарач, Мини багер и Мини челен товарач. Стойността на одобрената и изплатена безвъзмездна финансова помощ бе в размер на – 212 700,00 лв. Основната дейност по проекта е свързана с доставката на описаната по-горе механизация, която ще позволи на кандидата да реализира бизнес плана си, в резултат на който ще бъде създадена устойчива заетост (три нови работни места) на територията, както и ще укрепи микропредприятие в типичен периферен селски район.
Реализацията на проектното предложение допринесе за постигането на Стратегическа Цел 1 на Стратегията за ВОМР „Конкурентоспособна икономика, базирана на местни ресурси, осигуряваща по високи доходи и заетост“.
Допустимите проектни дейности по подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ се посрещат с голям интерес от страна на потенциалните бенефициенти. Всичко това е предпоставка, която повишава конкурентоспособността и иновативността на бизнеса и подобрява качеството на труд в малките населени места и подпомага местното развитие на територията на МИГ СНЦ „МИГ Стамболово-Кърджали 54“.
Информация за връзка с СНЦ „МИГ Стамболово-Кърджали 54“:
www.lagsk.eu;
e-mail: migstambolovo_kj@abv.bg
адрес: с.Стамболово, старата сграда на Общинска администрация
тел.: 0888 65 31 46; 0899 91 67 16 и 0886 08 58 29
Отговорността а изразените в тази публикация мнения носи СНЦ „МИГ Стамболово-Кърджали 54