Силата на иновациите в образованието и важността на творческите методи

Тази седмица в ПГИ „Алеко Константинов“ бе проведен иновативен бинарен урок на тема „Героите вчера и днес“, съчетаващ литература и информационни технологии. Учителите  Лидия Бояджиева и Пламена Дюлгерова обединиха усилия, за да вдъхновят учениците от 8-ми клас да коментират качествата, които правят герои  велики личности от миналото и настоящето, използвайки съвременни дигитални инструменти.

Учениците работиха в екипи, избирайки герои от три различни епохи: Античността, българската история и съвременността. С помощта на технологиите те успяха да представят своите герои по нестандартни и интерактивни начини:от дигитално „говорещ“ Ахил до стихотворна гатанка за Христо Ботев и изиграване на реч на Малала Юсуфзай, борец за правата на жените..

Използвани бяха платформи като Virbo за анимирани изображения, Canva и Piktochart за създаване на инфографики, както и инструменти на изкуствения интелект за създаване на уникално съдържание. Възприятието на информацията бе значително улеснено благодарение на визуалния и интерактивен подход.  Осмокласниците се отличиха с много креативност в поднасянето на информация

Анкета сред учениците показа, че визуализацията е предпочитан метод за учене, и подходът е ефективен.

Този бинарен урок доказа, че интеграцията на литературата с информационните технологии може да бъде не само образователна, но и вдъхновяваща. Учениците развиха критично мислене, работа в екип и умения за представяне на идеи. Урокът е пример за това как традиционното обучение може да се комбинира с модерните технологии, за да отговори на нуждите на съвременните ученици.

Този успешен проект е доказателство за силата на иновациите в образованието и важността на творческите методи за ангажиране на младите хора.

Арда нюз