Oрганизираното преброяване на нощуващите белоглави лешояди на Балканския полуостров води началото си от 2005 година. В преброяването влизат всички възрасти – от тези, които нямат навършена една година до възрастни, размножаващи се двойки. По възрасти биват: (обеснява д-р Волен Аркумарев) нулевогодишен – записва се juvenile (през първата година от живота), иматурус – от английското immature(от 1 до 3 години), субадултен – subadult(от 3 до 5 години, и възрастен – adult(след навършване на 5 години). В началото(2005 г.) на преброяването са регистрирани 35 гнездящи двойки, а през 2023 – 142 размножаващи двойки. За запазване на популацията на белоглавия лешояд от значение са броя на размножаващите двойки и наличие на млади лешояди, които да образуват двойки при достигане на полова зрялост (5 години).
Тази година Българското дружество за защита на птици (БДЗП) организира преброяване на нощуващите белоглави лешояди по възраст в Източните Родопи. Дружеството има договорка с природозащитни организации в Гърция, Сърбия и Северна Македония, които организират преброяване на белоглавия лешояд в техните държави. Тази дейност се осъществява в един и същи ден на Балканския полуостров. Гръцките природолюбители обобщават данните тази година. Преброяването се извърши на 23 ноември 2024 г. (събота) в цялата страна от БДЗП, Зелени Балкани и Фонд за дивата флора и фауна. БДЗП организира своите хора, както и доброволци, на 18 точки на местообитания в Източните Родопи по поречието на река Арда – от Кърджали до Маджарово.
Д-р Волен Аркумарев – отговорник природозащитни дейности в БДЗП пое района на село Студен кладенец, местност Бал кая и Чатал кая. Демир Хаджъисмаил от VIIа клас и Веселин Тосков, ст. учител по информатика и инф. технологии в Средно училище „Васил Левски“, гр. Крумовград, област Кърджали, се включиха доброволно в преброяването като членове на БДЗП. Вече втора година Демир разработва проект за участие в олипиадата по информационни технологии на тема „Санитарите на природата“. Заедно с Мартин Календжиев от VIIв, който участва в миналогодишното преброяване в тези две местности на Студен кладенец, разработват уеб сайт за видовете лешояди в България и ще е готов в края на м. февруари 2025 г.
Резултатите от преброяването са обнадеждаващи. Доказват трайно установяване и запазване на популацията на нощуващите белоглави лешояди в Източните Родопи. Преброени през 2023 година – 323 лешояда. Преброени на 23 ноември 2024 година – 331 лешояда.
По време на преброяването учениците наблюдават птиците, изучават тяхното поведение, техния начин на живот, научават от Волен за тяхното оцеляване в студените зимни дни, за пътешествията на младите белоглави лешояди в Азия и Африка. И как след дъги години странстване се завръщат в България да създадат двойки. Невероятно преживяване за момчетата, които научават за живота на белоглавия лешояд от първо лице.
Арда нюз