Професионалната гимназия по строителство (ПГ по СГС) в Кърджали реализира амбициозен проект за обновяване на училищния двор. Целта е да се създадат благоприятни условия за екологично образование и практика, които ще ангажират учениците и учителите в създаването на устойчиви и природосъобразни учебни пространства.
Проектът е фокусиран върху създаването на две основни зони в двора на училището: дендрариум с горски и храстовидни видове и овошна градина. Тези пространства не само ще обогатят екологичната среда на училището, но ще предоставят и реални възможности за обучение и практическа работа за учениците от специалностите „Горско и ловно стопанство“ и „Трайни насаждения“.
Една от основните цели на проекта е да се създадат естетически и функционални пространства за учениците, в които те да могат да прекарват повече време на открито, извършвайки учебни и практически занимания в близост до природата. Това ще ги мотивира да се ангажират с опазването на околната среда и ще повиши тяхната осведоменост за важността на устойчивото развитие. Вече са засадени различни горски дървесни и храстови видове, които ще обогатят биологичното разнообразие в училищния двор. Между дендрариума и овощната градина е изградена зона за отдих, в която учениците могат да се събират и обсъждат различни теми свързани с екологията и природозащитата.
Възможността за провеждане на учебни занятия на открито ще осигури на учениците не само по-добра професионална подготовка, но и ще ги мотивира да се включват активно в процесите на екологично възпитание и опазване на природата. Часовете по специалностите „Горско и ловно стопанство“ и „Трайни насаждения“ ще се проведат в новосъздадената открита класна стая, което ще осигури на учениците по-добра връзка с реалния свят и с практическото приложение на получените знания. Възможността за използване на компостери и разделно събиране на отпадъци около новопостроената беседка ще даде на учениците шанс да се запознаят с основите на екологичното управление на отпадъците и да започнат да прилагат устойчиви практики в ежедневието си.
Въпреки че основните дейности вече са завършени, проектът не приключва с физическата реализация на новите пространства. Учебният процес ще продължи да се развива в новата, благоприятна среда, като основната цел е да се създаде култура на грижа за природата и устойчиво развитие сред учениците и учителите. Чрез постоянно поддържане и обогатяване на тези пространства, училището ще продължи да играе важна роля в екологичното възпитание на своите ученици и в подкрепата на общността в опазването на околната среда.
Арда нюз