По традиция Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ се включи в Европейската седмица на програмирането, която тази година се провежда в периода 14-27 октомври. Инициативата е насочена към гражданите и има за цел да представи програмирането и цифровата грамотност на всички по забавен и развлекателен начин.
В Актовата зала на училището се проведе събитието „В час с изкуствения интелект“. То беше интересен експеримент, съчетаващ литература, изкуство и информационни технологии, показвайки как може изкуственият интелект да се използва като инструмент за вдъхновение и творчество.
Госпожа Пламена Дюлгерова представи на учениците от всички класове в специалност „Икономическа информатика“ същността на изкуствения интелект и използването му в обучението. Учениците бяха запознати с различни приложения за работа с изкуствен интелект и получиха ценни съвети как правилно да съставят запитване („prompt”).
Участниците в събитието имаха възможност да приложат на практика новите знания като се включат в отправени предизвикателства. Два екипа от доброволци изпълняваха задачи с помощта на различни AI инструменти. Първоначално екипите трябваше да напишат стихотворения от името на известния български поет Иван Вазов, но с необичайна тема – популярните компютърни игри Block Blast и Brawl Stars. За да постигнат това, те използваха езикови модели като Gemini и ChatGPT, като им предоставиха ключови думи, свързани с игрите. Втората задача беше да се създадат анимирани изображения на Стив Джобс и Бил Гейтс, две от най-влиятелните личности в историята на информационните технологии. За целта участниците използваха платформата MyHeritage, която позволява генериране на реалистични анимации от снимки. Последната част от предизвикателството беше да се създаде нова песен, вдъхновена от света на компютърните компоненти, като се използва мелодията на популярната песен на Сабрина Карпентър – „Еспресо“. За целта екипите използваха инструмента „Song Generator“ за генериране на текст от платформата magicschool.ai, като му предоставиха ключови думи като процесор, дънна платка и т.н.
Предизвикателствата демонстрираха как изкуственият интелект може да бъде мощен инструмент за творчество, който позволява създаване на нови и неочаквани комбинации от идеи.
Инициативата е и част от дейностите по проект „Qualified education with innovative teaching methods in school”, по програма Еразъм +, КД2.
Събитието показа на учениците и учителите, че изкуственият интелект не е заплаха за човешкото творчество, а по-скоро инструмент, който може да го обогати и да ни помогне да създаваме нови и вълнуващи неща.