Мевлид за здраве и берекет събра над 1 500 души в местността „Яйла“ край ардинското село Русалско. Повечето от тях бяха дошли от Асеновград, Айтос и изселници от Турция. За поредна година на това свещено място местните жители от векове доказват уважението и принадлежността си към религията и нейните ценности. Според възрастните местни жители на мястото, където се извършва поклонението е бил погребан един от религиозните водачи на ислямскaта религия в региона в началото на 16-ти век.
Религиозното събитие уважиха кметът на община Ардино инж. Изет Шабан, председателят на Общинския съвет Сезгин Байрям, зам.-кметът Неджми Мюмюнходжов. Тук бяха още председателят на Общинската организация на ДПС в Ардино Шахин Байрамов, общинският председател на ДПС в Асеновград Ферди Кадир, председателят на Сдружението на изселниците от Пловдивския район „Филдер” в Бурса Мюмюн Тенекеджи.
Местни духовници, водени от имамина на Горно Прахово Мехмед Мюмюн четоха айети от Свещенния Коран и Мевлид-и Шериф. След молебена присъстващите бяха нагостени с 13 казана специален пилаф, приготвен от Айнур Хасан (Чондур) от Русалско. За първи път собственикът на верига магазини „АЛДЕ-Г“ от Кърджали Стефан Гроздев направи дарение от 400 броя хляб за молебена. А Гюнер Реджеб от Асеновград дари 800 броя нови лъжици.
Тази година със съдействието на община Ардино в лицето на кмета Изет Шабан и с финансовата подкрепа на местни жители и изселници от Турция и Западна Европа бе изграден заслон за посетителите с необходимите маси за сядане. Изграден бе съвременен санитарен възел. Районът е водоснабден от местен водоизточник, който е на 4 км. от мястото на молебена.
Кметът на общината Изет Шабан заяви, че чрез съвместни усилия ще се доизгради инфраструктурата на терена. Той благодари на всички организатори и участници в мероприятието.
Кметът на Русалско Олчай Сабри изказа своите сърдечни благодарности към кмета на общината Изет Шабан и на всички местни жители и изселници от Турция и Западна Европа за съдействието и оказаната помощ при изграждането на заслона в местността „Яйла“, както и на всички участвали в религиозното събитие.
Строителният предприемач Шабан Осман от Асеновград откупи буркан натурално краве масло за 600 лв. в наддаването след края на традиционния мевлид за здраве и берекет. За голяма изненада на хилядите присъстващи бизнесменът не взе домашно направеното масло, а го дари обратно за наддаване на организаторите.
45-годишният Гюнер Реджеб от Асеновград пък откупи килограм истински качествен родопски пчелен мед за 350 лева. А Юзджан Рашид от Асеновград откупи диня за 200 лева. Мюмюн Руфад откупи коч за 1000 лв.
Изселникът от Бурса Хаджъ Хасан Мурад дари 1000 лв.
Събраните средства от търга и даренията са в размер на 19 090 лв. Те ще бъдат използвани за организирането на мевлида през следващата 2025 г.
Гюнер ШЮКРИ