Сдружение Местна инициативна група „Минерални бани – Черноочене” обявява прием по процедура с № BG06RDNP001-19.229 мярка 6.4.2 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности по тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ от СВОМР с един краен срок – 04.07.2022 г., 17:00 ч.

О Б Я В А
по чл.46 ал.3- ал.6 /Наредба 22/2015
за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по
ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ ЗА ПЕРИОДА 2014 – 2020 г.
чрез подхода ВОДЕНО ОТ ОБЩНОСТИТЕ МЕСТНО РАЗВИТИЕ
Процедура за подбор на проектни предложения в
ИСУН 2020 № BG06RDNP001-229 – ПЪРВИ ПРИЕМ
Подмярка 6.4.2. – „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности по тематична подпрограма за развитие на ламки стопанства“ прием 2022г.
към Стратегията за Водено от общностите местно развитие
на МИГ „Минерални бани -Черноочене
На основание Решение № 4 на Управителния съвет на СНЦ МИГ „Минерални бани – Черноочене“ по Протокол № 72 от 01.04.2022 г. и Заповед № 45 от 14.04.2022 г., във връзка с чл. 62, т.4 от Наредба №22/14.12.2015г. на МЗХ и Стратегията за Водено от общностите местно развитие на МИГ „Минерални бани – Черноочене“
СДРУЖЕНИЕ МИГ „МИНЕРАЛНИ БАНИ – ЧЕРНООЧЕНЕ“
Обявява процедура № BG06RDNP001-229
Подмярка 6.4.2. – „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности по тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ за прием на проектни предложения в ИСУН с един краен срок за кандидатстване
Оперативна програма: Програма за развитие на селските райони 2014 -2020г.
Мярка: 19 „Водено от общностите местно развитие“
Основната цел на процедурата:
С прилагането на подмярка 6.4.2 се цели разширяване на дейностите на земеделските стопанства с неземеделски такива, което от своя страна ще повиши тяхната устойчивост и подпомогне процеса на преструктурирането им.
Очаквани резултати по подмярка 6.4.2:
- създадени нови производства, услуги, дейности на територията
- създадени работни места
Процеурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
- НАИМЕНОВАНИЕ НА МЯРКАТА ОТ СТРАТЕГИЯТА ЗА ВОМР
МИГ „Минерални бани – Черноочене” – Мярка 6.4.2 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности по тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“
- ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ
- Регистрирани земеделски стопани със стопанства с икономически размер, измерен в стандартен производствен обем /СПО/ от 2 000 до 7 999 евро (Кандидатите трябва да са получили минимум 33 % от общия доход за преходната година от земеделски дейности).
Допустими са само кандидати със седалище за ЮЛ и постоянен адрес за физическите лица на територията на МИГ „Минерални бани – Черноочене“.
- ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ
- Развитие на селски туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги) [1]; – Подпомагат се проекти за обновяване или изграждане на места за настаняване с до 20 помещения за настаняване;
- Местно занаятчийство (включително предоставяне на услуги, свързани с участието на посетители в занаятчийски дейности);
- Преработка и маркетинг на земеделски продукти, които не се подпомагат по чл. 18 и крайният продукт не е включен в Анекс І;
- Производство и/или преработка на неземеделски стоки и материали;
- Предоставяне на услуги за всички икономически сектори и населението, (например: грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, счетоводство и одиторски услуги, ветеринарни дейности и услуги базирани на ИТ и др.);
- Развитието на технологиите в областта на „зелената икономика“, включително на енергия от ВЕИ за собствено потребление
- ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:
Изграждане, придобиване и подобряване на недвижимо имущество, включително чрез лизинг;
б) Закупуване на нови машини, съоръжения и оборудване, включително компютърен софтуер до пазарната стойност на активите, включително чрез лизинг;
в) Общи разходи, свързани с разходите за точка „а“ и „б“, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост;
Разходите по т. “в“ не могат да надхвърлят 12 % от сумата на разходите по т. „а“, „б“ и „г“. За разработване на бизнес план, включващ пред проектни изследвания и маркетингови стратегии или попълване на анализ разходи ползи/финансов анализ/, извършване на пред проектни проучвания и окомплектоване на пакета от документи и консултантски услуги свързани с изпълнението, и отчитане на дейностите по проекта до изплащане на помощта не следва да надхвърлят 5 на сто от стойността на допустимите разходи по т. „а“, „б“ и „г“.[2];
г) Закупуване на ноу-хау, патенти права и лицензи, търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта.
Не са допустими за подпомагане текущи разходи.
Разходите са допустими само ако са извършени след подаване на проектното предложение, с изключение на общите разходи по т. в)
Допустими са авансови плащания в размер до 50% от одобрената финансова помощ.
- ПЕРИОД ЗА ПРИЕМ И МЯСТО ЗА ПОДАВАНЕ НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ:
Период на прием на проектни предложения:
На основание чл. 42, на ПМС 161/04.07.2016 г. ще се прилага процедура на подбор на проекти с един краен срок за кандидатстване
- Прием на проектно предложение по настоящата процедура:
- Начална дата на приема: 06.2022 г.
- Краен срок на приема: 07.2022 г. 17.00 ч.
Място на подаване на проектните предложения: Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
- БЮДЖЕТ НА ПРИЕМА
Бюджетът по настоящата процедура е: 58 675.00 лева.
- МИНИМАЛЕН И МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА ДОПУСТИМИТЕ РАЗХОДИ ЗА ПРОЕКТ
Минимална стойност на общите допустими разходи за проект – 1 955.80 лева
Максимална стойност на общите допустими разходи за проект – 68 453.00 лева,
следователно
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект е левовата равностойност на 1 000,00 евро (1 955,80 лева) – при интензитет на помощта 85 % – 1 662.43 лв.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект за развитие на туризъм (изграждане, обновяване на туристически обекти, предлагащи туристически услуги) е левовата равностойност на 50,00 евро (97,79 лева) – при интензитет на помощта 5 %.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ на проект по Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИГ „Минерални бани – Черноочене“ не може да надвишава левовата равностойност на 35 000,00 евро (58 185,00 лева) – при интензитет на помощта 85 %.
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект за развитие на туризъм (изграждане, обновяване на туристически обекти, предлагащи туристически услуги) е левовата равностойност на 2 500,00 евро (4 889,50 лева) – при интензитет на помощта 5 %.
Интензитет на финансовата помощ
Безвъзмездната финансова помощ по мярката е в размер до 85 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи по проекта.
Интензитетът на подпомагане на проект за развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти и развитие на туристически услуги) не може да надвишава 5 на сто от общите допустими разходи! (Съгласно Допълнително споразумение № РД 50-188/07.08.2019 г. към Споразумение за изпълнение на СВОМР № РД 50-188 от 29.11.2016г.!)
Помощта ще се предоставя при спазване на правилата на Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis.
- КРИТЕРИИ ЗА ИЗБОР НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ТЯХНАТА ТЕЖЕСТ:
№ | Критерии | Макс. точки |
1. Проекти за производствени дейности | 30 | |
2. Проектът създава работни места:
– чрез проекта се разкриват до 2 работни места – 15 точки – чрез проекта се разкриват три и повече работни места – 30 точки |
30 | |
3. Проектът води до разнообразяване на туристическото предлагане
|
20 | |
4. Проектът допринасяне за утвърждаване на местната идентичност | 20 | |
ОБЩО | 100 | |
Подпомагат се проекти получили минимум 20 точки |
- ЛИЦЕ/А ЗА КОНТАКТ И МЯСТО ЗА ДОСТЪП ДО ПОДРОБНА ИНФОРМАЦИЯ:
Лице за контакт:
Юджел Лютви – Изпълнителен директор, тел. 0877 64 94 99;
е-mail: mig_min.bani@abv.bg
адрес: с. Минерални бан, бул. „Васил Левски” № 3
Пълният пакет документи за кандидатстване са публикувани на следните интернет адреси:
- на сайта на Сдружение МИГ „Минерални бани – Черноочене” – http://www.migcom/;
– на сайта на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020) в модула за електронно кандидатстване: http://eumis2020.government.bg/
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронната поща –mig_min.bani@abv.bg, като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти.
- НАЧИН ЗА ПОДАВАНЕ НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ:
Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) в модула за електронно кандидатстване: http://eumis2020.government.bg/
[1] При преценка на дейностите, които попадат в обхвата на „туристически дейности“ следва да се има предвид чл. 3, ал. 1 от Закона за туризма, както и да се прилагат стриктно чл. 3, ал. 2 и § 1, т. 90 от допълнителните разпоредби от Закона за туризма.
[2] Разходите са допустими съгласно Приложение към Заповед № РД 09-828 от 04.09.2018 г. – Указания за прием на проекти