20 МАЙ – ДЕН ЗА АНОНИМНО И БЕЗПЛАТНО ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА ХИВ/СПИН В РЗИ

Общо 14 257 души са получили безплатно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ и са узнали своя резултат през първите четири месеца на 2011 година по данни на звено „Мониторинг и оценка” на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” към МЗ.

РЗИ – Кърджали организира на 20 май ден на отворените врати за анонимно и безплатно изследване за ХИВ/СПИН и хепатит С

на всеки желаещ.

Според статистиката регистрираните у нас към 2 май 2011г. ХИВ-позитивни лица са 1 333. От началото на 2011 г. броят на новооткритите ХИВ–позитивни лица е 62, от които 53 мъже и 9 жени на възраст между 20 – 68 години. 38% от новорегистрираните са млади хора под 29 години. Най-голям брой новорегистрирани има в София – 21 души, в Пловдив – 12, в Пазарджик – 9, във Варна – 6 и в Стара Загора – 4.

По данни на секторите за лечение на ХИВ/СПИН броят на починалите от СПИН лица през последната година е 12 души, а общият брой на починалите от СПИН в България е над 550 души.

В петте сектора за лечение на ХИВ/СПИН понастоящем се проследяват 620 души, като 400 от тях получават безплатна трикомпонентна антиретровирусна терапия. През 2011 година МЗ е доставило на секторите за лечение на СПИН общо 20 различни антиретровирусни медикамента на обща стойност 7 874 068 лева. С оглед осигуряването на непрекъснатост на терапията допълнително от Глобалният фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария бяха осигурени 1.1 милиона лева за създаване на двумесечен резерв от медикаменти. Благодарение на антиретровирусната терапия (АРТ) качеството на живот на хората, живеещи с ХИВСПИН значително се подобрява.

АКТУАЛНИ СЪВЕТИ ЗА ХИВ:

Националният център по заразни и паразитни болести припомня, че СПИН се причинява от вирус, който се съдържа в :

– кръвта;

– семенната течност;

– влагалищния секрет;

– майчината кърма.

Има три основни начина за предаване на ХИВ:

– полов – при сексуален контакт без презерватив с човек, инфектиран с ХИВ;

– кръвен – при използване на замърсени с инфектирана кръв игли, спринцовки и др. инструменти за инжектиране;

– от заразена майка на бебе – по време на бременност, раждане и кърмене.

Начини за предпазване от ХИВ инфекцията:

– въздържание от сексуални контакти;

– един постоянен и верен партньор;

– използване презерватив при всеки сексуален контакт;

– избягване на употребата на общи игли, спринцовки и други инструменти.

Нормалното битово общуване с хора, живеещи с ХИВ, не носи риск от заразяване!

Ако сте били изложени на риск от заразяване с ХИВ, непременно си направете изследване за ХИВ (ХИВ тест) и потърсете навременна медицинска помощ.